Minimalistické boty Julian Hakes Mojito SS11

19 / 7 / 2011

Zkusili jste si někdy představit, jak by to asi mohlo dopadnout, kdyby vaše boty navrhoval extravagantní architekt? Vaše sny se teď staly skutečností - představujeme minimalistický model Mojito SS11, spirálovité lodičky bez stélky!

To bylo tak: Jednoho dne se londýnský architekt Julian Hakes zadíval na otisk dívčího chodidla v písku své oblíbené pláže a uvědomil si zajímavou věc.

Chodidlo přece jako oporu používá v botě jen patu a pak až prsty… Co tedy zkusit navrhnout takové boty, které by tuto přebytečnou část vůbec neobsahovaly?

Co si usmyslel, to také zrealizoval.

V roce 2009 představil ve formě konceptu designové “spirály” na podpatku s krycím názvem Mojito (ve fotogalerii se jedná o prvních pět malých fotografií).

Nutno podotknout, že chodit se v nich nedalo. Stačí se na prototyp Mojito podívat shora a je jasné, že v něčem takovém se chodidlo prostě udržet nedokáže.

Zdravé chodidlo, jehož otiskem v písku se Hakes původně inspiroval, má sice v ideálním případě tak vysokou klenbu, až by se mohlo zdát, že se při chůzi dotýká země opravdu jen patou a prsty…

…jenže to rozhodně neplatí pro každého a už vůbec ne při chůzi na podpatcích, kdy je těžiště celého těla vychýleno a chodidla naopak potřebují tolik opory, kolik je možné.

Julian Hakes se ovšem svého nápadu nehodlal jen tak vzdát.

Na konceptu pracoval ještě další rok a překvapivě ho dotáhl do reálného konce - na podzim loňského roku byly na dvou přehlídkách v rámci London Fashion Week představeny finální botky Mojito SS11.

Na fotografiích je vidět, že design doznal určitých změn, zmohutněl a více se zaoblil kolem chodidla, což docela určitě přispělo k údajně zvýšené stabilitě.

Materiálem jsou uhlíková vlákna (!), zřejmě nutnost kvůli rozložení váhy, kterou tělo působí na podpatek v nezvyklém úhlu.

Mojito zatím měly na nožkách jen modelky, které jsou zvyklé chodit v nejrůznějších obskurnostech, však také přehlídky proběhly bez komplikací.

Na jedné z fotografií jsou nicméně vidět doběla odkrvené prsty, doslova zaťaté do jednoho z mála kousků opory - on to asi přece jen nebude žádný med!

Mojito SS11 ze všeho nejvíce připomínají luxusní šperk, a to v černé (Sexy Black) i bílé (Glossy White) variantě. Hravý růžovo-limetkový kocept oproti tomu působil mnohem osvěžujícím dojmem, skoro jako pravé mojito… Škoda.

V prodeji tyhle botičky zatím ještě nejsou, známá není ani jejich cena. Můžete být první, kdo je bude mít! :-)

Felix
Minimalistické boty Mojito SS11 Gloss White (Julian Hakes) (foto: Julian Hakes)